Teknoloji üreticilerine hükümet darbesi, eski cihazları da onarmak zorundasınız

Yeni kurallar, bir ürünün garanti kapsamına girmemesi durumunda garanti kapsamını genişletirken, üreticilerin artık garanti kapsamına girmeyen cihazları onarmasını da zorunlu kılıyor. Yasanın hala üye ülkeler tarafından onaylanması gerekiyor.

Avrupa’da satılan cihazlar halihazırda minimum iki yıllık garanti sunuyor ancak yeni kurallar ek gereksinimler getiriyor. Bir cihaz garanti kapsamında onarım gerektiriyorsa müşteriye değiştirme veya onarım arasında seçim hakkı verilecek. İkincisini tercih etmeleri halinde garanti bir yıl uzatılacak.

Garanti süresi dolduğunda şirketlerin, akıllı telefonlar, TV’ler ve belirli cihazlar gibi AB yasalarına göre onarılabilen “ortak ev ürünlerini” onarmaları gerekecek Tüketici ayrıca onarım sırasında bir cihazı ödünç alabilecek veya tamir edilemiyorsa alternatif olarak yenilenmiş bir üniteyi tercih edebilecek.

Teknoloji üreticilerine hükümet darbesi, eski cihazları da onarmak zorundasınız

AB, onarımların “tüketicilerin kasıtlı olarak caydırılmaması” için “makul” bir fiyatla sunulması gerektiğini söylüyor. Üreticilerin yedek parça ve alet tedarik etmeleri ve “sözleşme maddeleri, donanım veya yazılım teknikleri” kullanarak onarımlardan kaçmaya çalışmamaları gerekecek. İkincisi, belirtilmese de şirketlerin gelecekteki güncellemeleri durdurarak cihazların kullanımdan kaldırılmasını zorlaştırabilir.

Ayrıca üreticiler, AB yasalarına uygun olduğu sürece ikinci el, orijinal, uyumlu veya 3D baskılı yedek parçaların bağımsız tamirciler tarafından kullanılmasını engelleyemeyecek. Onarım fiyatlarını gösteren bir web sitesi sağlamaları gerekecek. Ayrıca daha önce başkası tarafından onarılmış bir cihazı tamir etmeyi  ve ekonomik nedenlerden dolayı onarımı reddedemeyecekler.

Onarım hakkı kuralları, tüketicilerin paradan tasarruf etmesine yardımcı olmanın yanı sıra, e-atıkların, CO2 kirliliğinin ve daha fazlasının azaltılmasına da yardımcı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir