Otomobil Alacaklara 15 Ocak Uyarısı!

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç ticaretinde uygulanan “6 ay ve 6 bin kilometre” şartı ve ilan kısıtlamasının süresini 6 ay daha uzattı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, uygulama 1 Ocak 2024’te bir kez daha devreye girecek ve 1 Temmuz’a kadar devam edecek.

Uygulama 1 Ocak 2024’te bir kez daha devreye girecek ve 1 Temmuz’a kadar devam edecek. Sektör temsilcileri kararı olumlu karşılarken, 15 Ocak sonrası için araba fiyatlarında kur kaynaklı yeni bir zam dönemine girilebileceğini dile getirdi.

Habertürk’e değerlendirmelerde bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç bu uzatmanın olumlu bir adım olduğunu belirterek, “Bu uygulamalardan sonra sıfır araçlar gerçek değerine indi. Sıfır araçlar inince ikinci el araçlar da gerçek değerine gelmiş oldu. Şu anda piyasada yüzde 20-25 oranında bir düşüş oldu” diye konuştu.

ARABA FİYATLARI ZAMLANIR MI?

Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el araçların ticaretine ilişkin yaptığı yönetmelik değişikliği, sektörde yeni bir dönemi başlatırken Erkoç kurun yükselmesinin etkilerine dikkat çekerek, “Eğer kur yükselmeye devam ederse fiyatlar kesinlikle etkilenir. Bu yüzden gerçek ihtiyaç sahipleri araç almak isteyenler bir an evvel araçlarını alsın diyoruz. Yılbaşından sonra Ocak ayının 15’inden sonra fiyatların yine yükselebileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir