Kızılay’ın Esnaf Destek Projesi’nden 25 Milyon TL Yardım

Kızılay, deprem bölgesinde hayata geçirdiği Esnaf Destek Projesi’nde yardımların 25 milyon TL’ye ulaştığını duyurdu. Depremden etkilenen 607 esnafın yararlandığı projede depremden zarar gören esnafa ekipman ve malzeme desteği sağlandı.

Küçük ölçekli esnafa nakdi yardım sağlanarak iş yerlerini yeniden faaliyete geçirilebilmesini sağlayan Kızılay’ın Esnaf Destek Projesi’nden Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen 607 esnaf yararlandı. Deprem bölgesindeki şehirlerde yapılan tespitlerle depremzede esnafın işletmesinde kullanabileceği ekipman ve malzemelerin tedarik edebilmesini sağlayan projede toplamda 25 milyon TL’lik destek sağlandı.

Kahramanmaraş depremlerinden etkilenenlere desteğini sürdüren Türk Kızılay, afet sonrası iyileştirme çalışmaları kapsamında Sosyoekonomik Güçlendirme Programını devreye aldı. Programla hayata geçirilen Esnaf Destek Projesi ile Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Adıyaman, Gaziantep ve Osmaniye’de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları iş birliğinde iş yeri zarar görmüş esnafa destek verildi. Destek programı kapsamında belirlenen illerdeki esnafın kayıtlı olduğu Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na verilen ihtiyaç listesi doğrultusunda üst sınırı 50 bin TL olan nakdi yardım yapıldı. Esnaf Destek Projesi ile depremde kaybettikleri iş yerlerini yeniden faaliyete geçiren 607 esnaf için yapılan ödeme ise toplamda 25 milyon TL’ye ulaştı. Program Çiftçi Destek Projesiyle devam edecek.

“DEPREMZEDELERİMİZ YUVASINA KAVUŞANA KADAR DESTEKLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Depremin Kızılay’ın ana gündemi olduğunu vurgulayan Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, “Deprem bölgesindeki afet iyileştirme çalışmalarımız kapsamında gerçekleştirdiğimiz Sosyoekonomik Güçlendirme Programı ile ekonomik ve sosyal yapının iyileştirilmesi için iş fırsatları yaratma, küçük işletmelerin desteklenmesi ve gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi gibi faaliyetler yürütüyoruz. Depremzede esnafımıza da bugüne kadar yaptığımız ödeme tutarı 25 milyon TL’ye ulaştı. Bu ödemelerle bölgedeki küçük ölçekli işletmelerin ihtiyaçları gideriliyor. Deprem sebebiyle kayba uğrayan afetzede esnafımız yeniden işlerinin başına geçtiler. Ancak deprem bölgesindeki işimiz henüz bitmedi. Depremzedelerimiz yuvasına kavuşana kadar da Kızılay olarak desteklerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir