‘DESA, uluslararası arenada parlayan Türk şirketi…’

Gelişmekte olan pazarlara yabancı yatırım çekme konusundaki zorluğa rağmen Türkiye’nin önde gelen deri üreticilerinden biri olan DESA, Finlandiya merkezli EVLI Plc’nin büyük ilgisini çekmeye devam ediyor. Finlandiya’nın en büyük ikinci yatırım firması olan EVLI Plc, 17,4 Milyar Euro’yu aşan varlığıyla bilinirken, Türk ekonomisine ve şirketlere sağladığı katkılarıyla adından söz ettiriyor. EVLI Plc’nin gelişmekte olan pazarlara yönelik kurduğu fonda (Evli Emerging Frontier Fund) DESA’ya yapılan yatırım büyük ilgi görüyor.

Gelişmekte olan pazarlara yatırım yapmanın zorluklarına rağmen, Türk deri sektörünün öncü firmalarından DESA’nın CEO’su Burak Çelet, Finlandiya’nın Helsinki şehrinde gerçekleşen uluslararası bir finans etkinliğinde önemli bir rol üstlendi.

DESA’nın CEO’su Burak Çelet, Evli Emerging Frontier Fund’un onuncu yıl dönümü etkinliğinde en başarılı şirketlerin temsilcisi olarak konuşmacı seçildi.

EVLI Emerging Frontier Fund, Kasım 2022’de DESA’ya yatırım yaptı

Dünya çapında sadece 2 CEO’nun davet edildiği organizasyona DESA CEO’su olarak katılan Burak Çelet, Finlandiya’nın en büyük ikinci yatırım firması olan ve 17,4 Milyar Euro’luk bir varlık yöneten EVLI Plc’nin EVLI Emerging Frontier Fund’un onuncu yıl etkinliğindeki panelde DESA’yı temsil ederek uluslararası yatırımcılara ve fon yöneticilerine şirketin başarılarını tanıttı. Kasım 2022’de EVLI Emerging Frontier Fund, Türk ekonomisinin parlayan yıldızı DESA’ya yatırım yaptı. Bu hamle, hem Türkiye’nin ekonomik büyümesine olan güvenin bir yansıması hem de DESA’nın gelecekteki büyüme potansiyelini gösteriyor. Bu yatırım, DESA’nın başarı hikâyesine uluslararası finans dünyasının dikkatini çekti. Haziran 2023 itibarıyla ise bu yatırım, DESA’nın yüzde 5,08’ine ulaştı. Çelet, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de düzenlenen etkinlikte, “What Makes a Company Great & Why Some Companies in the Frontier Markets Have Enormous Growth Potential” (“Bir Şirketi Büyük Yapan Unsurlar ve Gelişmekte Olan Pazarlarda Bazı Şirketlerin Muazzam Büyüme Potansiyeline Sahip Olmasının Nedenleri”) başlıklı oturumda katılımcıların sorularını yanıtladı.

Haziran itibarıyla DESA’nın yüzde 5,08’i EVLI Emerging Frontier Fund’a ait DESA’nın büyüme hikâyesi örnek olarak anlatıldı

DESA CEO’su Burak Çelet, Finlandiya’da gerçekleşen etkinlikte uluslararası finans dünyasında parlayan bir yıldız olarak adından söz ettirdi. DESA’nın 2023 yılının ilk yarısındaki büyüme ve başarı hikâyesi, uluslararası arenada büyük bir ilgi gördü. Burak Çelet, “Evli Emerging Frontier Fund”un onuncu yıl dönümü etkinliğinde, DESA’nın 2023 yılında büyük bir başarı elde ettiğini paylaştı. Geçen yılın aynı dönemine göre net karın yüzde 236 artarak 230 milyon TL’ye yükseldiğini ve satışlarda yüzde 86 oranında bir büyüme kaydedildiğini açıkladı. Ayrıca, DESA’nın 2023 yılının ilk yarısında toplam gelirlerinin 859 milyon TL’ye ulaştığını ve piyasa değerinin 10 Ekim 2023 itibarıyla yaklaşık 6 milyar TL olduğunu belirtti. Çelet, 31 Mart 2023 tarihinde 384 milyon TL olan DESA’nın net nakit pozisyonunun 30 Haziran 2023 itibarıyla 586 milyon TL’ye yükseldiğini de katılımcılarla paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir