Temmuz Enflasyonla Yakmaya Devam Ediyor: TÜİK, Enflasyon Verilerini Açıkladı

Temmuz ayında rekor sıcakları geride bıraktığımızı sandığımız bugünde ‘eyyam-ı bahur’ sıcakları bir yandan, zamları da bıraktığımızı sanırken enflasyon diğer yandan. TÜİK, temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı.

Temmuz ayında sıcaklar zamların da etkisiyle giderek arttı. Ağustos ayına girdiğimiz şu günlerde hem sıcaklar hem de zamlar zorlamaya devam ediyor.

Merkez Bankası’nın da yıl sonu enflasyon tahminlerini yükselttiği bu ortamda uzmanlar temmuz ayında özellikle aylık enflasyonun zirve yapacağını, baz etkisinin de sona ermesiyle yıllık enflasyonda yükselişin kaçınılmaz ve sert olmaya devam edeceğini belirtmişlerdi. İşte beklenen an geldi çattı.

TÜİK temmuz ayı enflasyonunu açıkladı. TÜİK, TÜFE temmuzda aylık yüzde 9,49, yıllık yüzde 47,83 oranında yükseliş gerçekleştirdi.

TÜFE’de değişimin sert yükseldiği görülürken, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 31,14 (ilk 7 ayın enflasyonu) ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 57,45 olarak gerçekleşti.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise TÜFE kadar sert yükseliş göstermeyerek yıllık yüzde 44,50, aylık yüzde 8,23 oranında arttı.

son 1 yılda en az artış gösteren ana grup yüzde 19,31 ile konut olurken, en yüksek artış yüzde 82,62 ile lokanta ve oteller oldu. Gıda enflasyonu yüzde 60,72 oldu.

“Muhtemelen 100 yılın en yüksek Temmuz enflasyonunu göreceğiz. Temmuz rekoru %6,2 ile 1997’de görünüyor. Rahat geçilir diye tahmin ediyorum.” diyen TCMB eski başekonomisti de haklı çıktı. Türkiye tarihinde aylık yüzde 9,49 ile en yüksek Temmuz enflasyonu gelirken, aylık bazda yine 1,5 yılın zirvesine çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir