Rus Hackerlar Batılı Diplomatlara Hedefli Siber Saldırılar Düzenliyor

Son zamanlarda Rus hackerlar NATO üye ülkeleri ve Avrupa Birliğindeki diplomatlara yönelik yoğun siber casusluk saldırıları düzenliyor.

Polonya Askeri İstihbarata Karşı Koyma Servisi ve Polonya Siber Olaylara Müdahale Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre, son zamanlarda batılı üst düzey bürokrat, diplomat ve siyasi kişiliklere yönelik yapılan siber saldırılar arkasında Rus hackerlar bulunuyor. APT29 (Cozy Bear) veya Nobelium olarak bilinen bu grupların yaptığı siber operasyonlar genellikle Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) ile bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Şu ana dek tespit edilen bütün saldırı girişimlerinde hackerların oltalama yöntemiyle hedeflerine erişim sağlamaya çalıştığı görüldü. Genellikle büyükelçilikler veya çeşitli yüksek devlet makamları gibi gözüken sahte e-postalar görevlilere gönderilerek ekteki dosyayı indirip açması istendi.

Aynı grubun 2020 yılında “şu ana dek yaşanmış en büyük siber saldırılardan biri” olan SolarWinds’in hacklenmesi olayında da rol oynadığı tahmin ediliyor. Güvenlik uzmanları saldırganların sürekli siber saldırı yeteneklerini ve araç setini geliştirmeyi devam ettiklerini belirtirken, hedef olabilecek muhtemel ülkelerde yaşayan vatandaşları dikkatli olmaları hususunda uyarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir