İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, kimsenin, insan haklarını tekeline alamayacağını söyledi

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, insan haklarının korunması ve geliştirilmesinin dünyadaki tüm ulusların ortak kaygısı olduğunu belirtti.

Abdullahiyan, hiçbir ülke veya grubun, insan haklarını tekeline alma hakkına sahip olmadığını ifade ederek bu yolla diğer ülkelerin boyun eğdirilemeyeceğini söyledi.

İnsan haklarına saygının İran için temel ilkelerden olduğunu kaydeden Abdullahiyan, bunun ulusal gelenek ve görenekler ile milli ve dini değerlere dayandığını belirtti.

Abdullahiyan, insan haklarının bazı ülkeler tarafından bir araç olarak kullanıldığını savunarak İnsan Hakları Konseyinin üye devletler arasında işbirliği ve gerçek diyalog ilkelerine başvurarak güvenilirliğini ve etkinliğini yeniden kazanmasına ihtiyacı olduğunu ifade etti.

“ABD, İNSAN HAKLARINI İHLAL EDİYOR”

Hiçbir ülkenin insan hakları uygulamalarında kusursuz olduğunu iddia edemeyeceğini söyleyen Abdullahiyan, ABD’nin “çeşitli araçlar, askeri müdahaleler, darbeler ve diğer ülkelere karşı yasa dışı ekonomik yaptırımlar” uygulama konusunda dünyanın ilk sırasında yer aldığını, bunun da insan haklarının ihlali olduğunu belirtti.

Abdullahiyan, başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alınan Mahsa Emini’nin hayatını kaybetmesi üzerine başlayan gösterilerin başlarda barışçıl olduğunu, daha sonra terör unsurlarının olaya müdahalesi ile şiddete dönüştüğünü söyledi.

ABD ve İngiltere

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir